בית / קרב מגע – שיטת הלחימה הישראלית שכבשה את העולם.
קרב מגע

קרב מגע – שיטת הלחימה הישראלית שכבשה את העולם.

קרב מגע – אוסף של מיומנויות לחימה המיועדות להגנה עצמית.

ממציא שיטת ה קרב מגע הוא אימי שדה-אור גדל ברקע ספורטיבי ובעיקר בתחומי אומנויות לחימה כמו ההיאבקות, האיגרוף וכן זכה במספר תחרויות בינלאומיות בענפים אילו ואימן קבוצות היאבקות. בשנות ה 30, עם עליית האנטישמיות באירופה, הפך למנהיגה הלא פורמאלי של קבוצת יהודים שהגנו על השכונות היהודיות בברטיסלבה. כעשר שנים, הישתתף אימי בקטטות אלימות רבות על רקע זה. אימי התגייס לצבא הבריטי ואח"כ עלה לישראל.

ב 1942 עלה לישראל והחל לאמן כוחות ב"הגנה" בלחימה בימיים ריקות ושימוש בנשק קר. באותם ימים מיומנויות לחימה אילו נקראו קפא"פ (קרב פנים אל פנים).

עם תחילת יסוד צה"ל, גוייס אימי כמדריך אימון גופני וקרב מגע וב 16 שנים הבאות, שיכלל ופיתח את הקרב מגע ואת מערך הקרב מגע בצה"ל.

אימי יצר שיטה מקורית ופשוטה המתאימה לצרכים של החיילים בלחימה לא חמושה והתממשקות ללחימה חמושה.

מתוך הידע שלו, אימי החסיר טכניקות מורכבות והתאים טכניקות אחרות על מנת להתאים את המיומנויות לחימה של הקרב מגע לחייל הממוצא ולזמן המוגבל של אימון בצה"ל לחייל. למשל, החסיר בעיטות גבוהות, החסיר בריחים והטלות מורכבות והתאים מכות במקל למכות עם רובה בזמן מעצור או גמר תחמושת.

עם פרישתו מצה"ל פתח מרכז אזרחי לקרב מגע והתאים לצורכי אוכלוסיה אזרחית. תלמידיו הבולטים וממשיכי דרכו הינם אלי אביגזר (הבכיר ביותר), חיים זוט וחיים גדעון. אייל ינילוב הצטרף כ15-20 שנים מאוחר יותר. למידע נוסף תוכלו לקרוא כאן.

קרב מגע
אימון כוחות ביטחון אמריקאיים בקרב מגע

 

העקרונות, אותם ביסס לקרב מגע הינם:

– לא להיפגע

– פעל לפי יכולתך, אך פעל נכון

– השתמש בידע לפי הצורך

– הדרך הנכונה היא הפשוטה, הקצרה והמהירה ביותר

קרב מגע מנסה לתת מענה על אלימים ברחוב, כלומר קרב ללא חוקים ( להבדיל מ- MMA )ולמטרות התגוננות ושרידה, ולכן בטכניקות הקרב מגע אפשר למצוא בעיטות לאשכים, נשיכות, מכות לצוואר וכו, על כן השיטה אינה ספורטיבית ואינה תחרותית ואין יכולת להתאמן בסימולציות מלאות טכניקות מסויימות.

כיום, אנשים רבים מלמדים מיומנויות לחימה שונות תחת הכותרת "קרב מגע" ובעשור האחרון השם הפך לפופולרי בעולם בעיקבות הניסיון הישראלי של לוחמה בטרור (למרות שאין קשר לקרב מגע בהכרך) והמנופים השיווקיים של מדריכים רבים יוצאי יחידות קרביות עם ניסיון באומנויות לחימה המלמדים בחו"ל.

בעידן האינטרנט ושיתוף המידע, בתי ספר רבים משכללים ומוסיפים טכניקות מתחום ה MMA, הג'יוג'יטסו, הטאי-בוקס, האסקרימה וכו' ומשמרים את השם "קרב מגע" על היבטיו השונים.

אפשר לומר שהגישה האקלקטית של אימי ממשיכה לשכלל את הקרב מגע אך כל אחד עושה זאת על פי הבנתו ולכן ישנם כיום סוגים שונים ורבים של קרב מגע.

 

להלן דוגמא לאימון קרב מגע בצה"ל:

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *