בית / אומנויות לחימה / שאלות נפוצות באומנויות לחימה
אומנות לחימה - שאלות ותשובות

שאלות נפוצות באומנויות לחימה

אומנויות לחימה: שאלות נפוצות

בני אדם רבים המתעניינים בלימוד של אומנויות לחימה ואשר אין להם רקע בתחום, לא ידעו על פי רוב אפילו אילו שאלות רצוי כי ישאלו על מנת לבחור באומנות המתאימה להם, ומה מוטל עליהם לברר.

 

התשובות לשאלות אשר יוצגו להלן אינן 'תורה מסיני', והן משקפות ניסיון אישי. עם זאת כלולות כאן שאלות מהותיות שאנשים בדרך כלל אינם שואלים, ואולי גם חוסר דיוק לעתים בתשובות. התחום הנידון אינו מדע מדויק, ועל כן כדאי להתייעץ עם אנשים שונים ולקרוא חומרים שונים בנושא.

 

כמה זמן דרוש כדי לפתח מיומנות באומנות לחימה?

 

ברוב המקרים נדרשות כ-4 שנים בערך לשם התוודעות בסיסית למבחר הטכניקות של אומנות לחימה נתונה, אך יש להתחשב גם ברמת המורכבות שלה. כדי להתחיל להכיר את הסודות המסתתרים מאחורי המסך של ה'טכניקה' וכדי להתחיל לקנות שליטה טובה בה, אני סבור שדרושות 10 שנים.

 

מובן מאליו שהזמן הדרוש הוא גם עניין אינדיבידואלי. למשל, יש אנשים שיתאמנו מספר רב של פעמים בשבוע, ויש שיתאמנו רק כמה פעמים בחודש. ישנם גם מרכיבים של התאמה אינדיבידואלית לשיטה, של יכולת אישית מובנית; אבל נחישות, התמדה ורוח קרב הן הדברים החשובים ביותר.

 

בשיטות הלחימה המודרניות והפרקטיות יותר, שאינן בדיוק אומנות, כגון קרב מגע, אפשר לזכות בשליטה לא רעה בזמן קצר הרבה יותר, חצי שנה עד שנתיים.

​חשוב לציין כי אין צורך להפוך לאומן מומחה, מאסטר, כדי להשתמש בעקרונותיה של אומנות הלחימה. בדומה לאצנים, לא רק מי שהוא ספורטאי אולימפי יוכל לנצח בסתם תחרות ריצה. בהרבה מקרים כל מה שדרוש הוא להיות קצת יותר מיומנים ממי שנמצא מולכם.

מתרגל המתאמן פעמיים או שלוש פעמים בכל שבוע יצבור בשנת אימונים אחת מסביב ל-200 שעות תרגול. (לפי חישוב של שעה וחצי לאימון, 2.5 אימונים בשבוע וכ-50 שבועות בערך בכל שנה). משמעות הדבר היא כאילו התאמנתם במשך חודש שלם בצורה אינטנסיבית, 8.5 שעות ביום. דבר זה מציב אתכם בנקודה טובה מאוד ביחס לאחוז משמעותי של יריבים פוטנציאלים, שמתאמנים פחות, גם אם אי אפשר להשוות אותו לחודש של קורס ליחידה צבאית מובחרת.

 

יש לומר כי במצבים של הגנה עצמית מול איום אמיתי, ​אין הכרח תמיד לעשות שימוש ממשי בטכניקות של אומנות הלחימה. לא פעם הגישה הפנימית והביטחון העצמי של מי שלומדים אומנות לחימה במשך זמן מסוים, משדרים למתקיף מסר שיש בכם משהו חזק ושאינו נשבר בקלות, משהו שאולי התוקף ירגיש שגם לא מובן לו כל כך, ושיגרום לו להעדיף לוותר על ההתעסקות אתכם. לצורך זה קיימות גם סדנאות מהירות וטובות מאוד, אך הן נוטות שלא לתת למתאמן לטווח ארוך את אותם כלים שאפשר לרכוש בלימוד ממושך של אומנות לחימה.

 

האם ישנן אומנויות לחימה שמתאימות יותר לקהל בוגר?

ראשית יש לציין כי כל אדם באשר הוא יכול ללמוד אומנות לחימה. לרוב אומנויות הלחימה יש טווח אופייני משותף של גילאים שבהם מתחילים ללמוד אותן. לדעתי האישית למבוגרים (אנשים בסביבות גיל 30 ויותר) רצוי ללמוד אחת מאומנויות אלה: אייקידו, קפוארה, טאי-צ'י, קונג-פו וקרב מגע.

אולי יעניין אותך גם

קונג פו

קונג פו

'קונג פו' – מספר היבטים   הקונג פו היא מאמנויות הלחימה הסיניות המסורתיות העתיקות ביותר. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *