קראטה

קראטה

אמנות הקראטה – קצת היסטוריה והיבטים

מסביב לשנת 1905, לפני כמאה ועשר שנים בערך, קובצו כמה עשרות של אומנויות לחימה מקורבות, הנחשבות (אם כי לא לחלוטין בצדק) ל'יפניות', תחת השם המודרני 'קראטה'. מקורן של אותן אומנויות, שלהן שורשים היסטוריים דומים, באי היפני אוקינאווה, אך ידוע כי הושפעו באורח ברור מאומנויות לחימה מדרומה של סין. בהמשך, ועד היום, נוצרה הבחנה ברורה יותר ויותר בין קראטה מודרני, או יפני במובן כללי, אשר התפתח מאז, לבין קראטה אוקינאווי, השומר על סגנון הלחימה האופייני לאי היפני המסוים.

נסביר בקצרה כי האי אוקינאווה הוא המפורסם והגדול שבין 'איי ריוקיו' ביפן, ובו רוכזו הסגנונות השונים אשר תורגלו באיים אלה, אשר במהלך מאות רבות של שנים שמשו כנתיב מסחר ונמלים לסחורות אשר עברו בין סין, טאיוואן, קוריאה ויפן.

ככלל, יאופיין תמיד קראטה באשר הוא בשימת דגש על הכאה (שימוש במכות) במהלך לחימה והגנה עצמית, וללא נשק. בכל טכניקות הקראטה השונות משתמשים בפרקטיקות ובתנוחות גוף דומות אלו לאלו, וב'קאטה', סדרת פעולות מחולקת המהווה לבסוף מהלך שלם, ככלי דומיננטי הן בתהליך התרגול והן לשם העברת הידע והלימוד.קראטה נגד אקדח

במהלך המאה הקודמת אימצו כל סוגי הקראטה קוד לבוש זהה (חלוק ה'גי') וגם שיטה אחידה לדירוגם וסיווגם של המתרגלים (ה'קראטקות'), והכוללת בעיקר את צבעי חגורות החליפה השונות (שהמפורסמת ביניהן היא החגורה השחורה).

כאופייני לאמנויות לחימה מן המזרח הרחוק כמו גם פרקטיקות מסוגים אחרים המגיעות מהמזרח הרחוק, מלווה הקראטה הוותיק באלמנטים מסורתיים ותרבותיים עתיקים ועמוקים, שיש להם השפעה גם על אופן תרגולו, ומחייבים את המתרגל המסור לאמצם כדרך חיים של ממש.

עם זאת, התפתחו גם סוגי קראטה מודרניים יותר וספורטיביים יותר, שהופרדו מהם כליל אלמנטים מסורתיים אלה, או ששומרו בהם בצורה יותר סמלית. כעקרון, מקובל היום בכל העולם להבחין בין קראטה 'מסורתי' או 'מקורי', לבין קראטה מודרני או ספורטיבי. הפילוסופיה של שתי קבוצות תרגול אלה, כמו גם הטכניקה ותפיסת התחרותיות שלהן, נוטות להיבדל כיום מהותית, ואי לכך מנוהלות גם בנפרד על ידי שני גופים שונים: WTKF עבור הקראטה המסורתי, ו-WKE עבור הקראטה המודרני. גם בישראל נוצרו שתי יחידות התארגנות שונות עבור שני סוגי הקראטה, שתיהן מוכרות על ידי משרד הספורט בישראל: 'איגוד הקראטה המסורתי' ו'התאחדות הקראטה הכללי'.

בדרך כלל סבורים אנשים כי בקראטה נעשה שימוש בכלי נשק קרים. דבר זה, כאמור, אינו נכון; באוקינאווה אמנם התפתחה גם אמנות לחימה המאופיינת באופן זה, אך היא נפרדת באופן ברור מן הקראטה ושמה העצמאי הוא 'קובודו'. אף על פי כן, ישנם ארגונים, בתי ספר ומורים שונים המלמדים לפעמים גם קובודו וגם קראטה. ובכל זאת, התפתחו הקראטה והקובודו, גם אם באותו האי, במקביל אך בנפרד, וידוע כעובדה היסטורית שהיוו אמנויות לחימה שונות.

כל סוגי הקראטה הקיימים כיום מהווים תערובות מסוגים שונים של פרקטיקות המושתתות על ידע שפותח באוקינאווה וסביבתה, במשולב עם פרקטיקות משיטות לחימה סיניות שונות. בעבר הרחוק יותר כונו אומנויות הלחימה השונות ללא נשק באוקינאווה 'טה', וניתן לעקוב פחות או יותר אחר מהלך התפתחותן אחורה עד המאה ה-13 לספירה הנוצרית. חרף זאת, רוב התיעוד המדויק והאמין יותר של מה שהתגבש לבסוף בשנת 1905 לקראטה, נוצר רק במאה ה-19.

קראטה תחרות

 

דירוגים, סוגי חליפות וסוגי חגורות בקראטה

כאמור, משמשת בקראטה חליפת ה'גי' האחיד שציינו מקודם, ואשר אומצה מענף הג'ודו, ולהבדיל ממאפייני הלבוש הלא אחידים של אומנויות לחימה אחרות כגון MMA, קיק-בוקסינג ועוד. הלבוש נועד לטשטש את מעמדם של המתרגלים וליצור אווירה של אחידות ושוויון. מתרגלות ילבשו מתחת לחליפת הגי חולצה לבנה, על מנת להסוות במידת האפשר איברים אינטימיים, לא מטעמים דתיים אלא מטעמי צניעות עניינית גרידא.

החליפה מורכבת מחולצה דמוית חלוק ומכנס, המהודקים לגוף באמצעות חגורה. עם כל עלייה בדרגה של המתרגל, הוא זוכה לחגור חגורה בצבע שונה. אין תמיד אחידות בצבעי החגורות של ארגוני הקראטה השונים. עם זאת, צבע הגי תמיד יהיה לבן, אשר מסמל ביפן שלווה, הרמוניה ואלמנטים דומים.

הכינוי לדרגות השונות הוא 'דאן', וכל מתרגל קראטה מתחיל לתרגל כשהוא חוגר חגורה שצבעה מייצג 'דאן 1', שלב התרגול והיכולת הראשון. על פי רוב יהיה צבע החגורה בשלב זה לבן. בקצה השני של הסקאלה, חוגרים ה'קראטקות' אשר הגיעו לדרגות הגבוהות, חגורות שחורות. לעתים יבחרו ארגוני קראטה להעניק חגורה אדומה או אדומה-לבנה למי שהגיעו לדאן 6 או 7. בארגונים מסוימים קראטקה מומחה מקבל תחילה חגורה אדומה ולא שחורה, ועם עלייה נוספת בדאנים הוא מקבל חגורות בצבעים שונים, עד הגיעו לסוף שלב ההתפתחות, דאן 10, אז הוא מקבל שוב חגורה אדומה, כדי לייצג השלמה של תהליך ומעגל אשר השלים וסגר.

 

 

אולי יעניין אותך גם

קונג פו

קונג פו

'קונג פו' – מספר היבטים   הקונג פו היא מאמנויות הלחימה הסיניות המסורתיות העתיקות ביותר. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *