אייקידו

אייקידו

אייקידו: כמה נתונים והיבטים חשובים (גם לנשים)

אייקידו היא אומנות לחימה השונה במקצת מאומנויות הלחימה הרווחות, בעיקר מבחינת התפיסה הטכנית העקרונית של רובן. רוב אומנויות הלחימה מבוססות על חסימת ההתקפה של היריב, ואילו באייקידו 'מתחבר' המתאמן אל התקפת היריב. באמצעות חיבור זה, הוא מסוגל לכוון את ההתקפה עד לנקודה בה היא אינה מסוכנת יותר עבורו; אז ניתן לנקוט באפשרות תגובה אפקטיבית הפוגעת ביריב, או, דבר ייחודי מובהק לאייקידו, לאפשר להתקפה לדעוך באופן הרמוני ללא פגיעה בתוקף. אפשרות זו היא גם אפשרות הומאנית, וגם נחוצה במקרים בהם מותקף אדם בידי אדם שאין רצון וצורך לפגוע בו, למשל חבר או בן משפחה שפועלים באלימות בשל שימוש יתר באלכוהול, מצב נפשי רעוע, וכדומה.

אימון אייקידו

 

נרחיב ונגיד כי באייקידו מדגישים את אלמנט הזרימה והתנועתיות. לעומת אומנות כמו קראטה, בה נעשה שימוש בחסימות רבות של התקפה, מקבל מתאמן האייקידו את התקפת היריב באופן המנטרל את אפקט הסכנה שלה, ללא שימוש בכוח. במידה והופעל כוח בכל זאת, כנראה שהמתאמן לא ידע או לא הצליח להשתמש בפרקטיקה המסוימת באופן מדויק ומיומן.

 

מאפיין ייחודי נוסף של האייקידו הוא ההקפדה על מיקום המתאמן ביחס ליריבו. דבר זה מקבל ביטוי עיקרי בנקודה הפיזית שבה מקבל המתאמן את ההתקפה, והמיומנות המאפשרת לו להגיע ל'שטח המת' של היריב.

​עוד נוסיף כי האייקידו מתייחד (אמנם בדומה לג'ודו ולעוד כמה פרקטיקות) בהתאמתו לאנשים בכל הגילים, וכן משני המינים. לא פעם אפשר למצוא בקבוצות אייקידו מתאמנים ומתאמנות מתחילים אשר גילם אף קרוב ל-60. יתכן אולי שלאנשים צעירים במיוחד אייקידו בכל זאת מתאים מעט פחות, משום תחכומו המובהק, הדורש לא מעט סבלנות ואולי גם ניסיון חיים לשם ההתמדה בו ופיתוח החיבה אליו, ואולם עניין זה הוא גם אינדיבידואלי.

קרב אייקידו

אנשים רבים סבורים כי האייקידו היא אומנות הלחימה ההולמת ביותר את המין הנשי. עובדה זו קשורה להתמקדות בחיבור לבן הזוג באימון, בקבלת התקפות לעומת הצורך בהתנגדות ובחסימת התקפות, ולעיקרון על פיו יש להביא את ההתקפה והעימות לסיום הרמוני ולא פוגעני ככל האפשר. גם הצורך המופחת בכוח פיזי לעומת אומנויות לחימה אחרות, המתאפשר בעזרת עבודה גופנית נכונה, קשור לאפיון זה. לבסוף יש לציין גם כי קבוצות אייקידו נוטות להתאפיין באווירה חיובית ורגועה ולא באווירת מחנות טירונים 'זכרית', המאפיינת לעתים קרובות קבוצות תרגול של אומנויות לחימה אחרות.

 

אולי יעניין אותך גם

קונג פו

קונג פו

'קונג פו' – מספר היבטים   הקונג פו היא מאמנויות הלחימה הסיניות המסורתיות העתיקות ביותר. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *